BM, Türkiye’nin tahıl anlaşmasındaki ‘etkileyici’ rolüne dikkat çekti

New York’taki BM karargahında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Griffiths, yaklaşık 10 gün sonra sona eren anlaşmanın uzatılmasına ilişkin şunları söyledi: “Umarım herkes bu konuyu Türkiye’ye döner. Ankara ile bu konuyu 2-2 ay haftada 3 kez görüşüyoruz.”

Griffiths, Türkiye’nin tahıl anlaşmasında “harika, etkileyici bir defans oyuncusu ve diplomatik oyuncu” olduğunu vurguladı.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy bugün söz konusu anlaşmanın uzatılmasına ilişkin açıklama yaptı. başkan Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı ziyareti de gündeme getirdi.

Sözleşmenin yenilenmemesinin “ciddi sonuçları” olabilir.
Martin Griffiths, dünyanın tahıl ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Karadeniz tahılının ihracatına ilişkin anlaşmanın yenilenmemesinin “ciddi sonuçları” olabileceği konusunda uyardı.

Afrika halkının gıda arzı için Tahıl Anlaşmasının genişletilmesinin önemine dikkat çeken Griffiths, “Bunu her üç ayda bir görmek istemiyoruz. Bu ticaret güveni için kötü. Gıda fiyatları üzerindeki etkisi acıtıyor.”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için Birleşmiş Milletler, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Daha önce birkaç kez uzatılan anlaşma 17 Temmuz’da sona eriyor. Rus yetkililer anlaşmayı uzatmanın bir yolunu görmediklerini söylüyorlar.

Rusya Dışişleri Bakanlığı 4 Temmuz tarihli açıklamasında şunları söyledi: “Eylül 2022’den bu yana ihtiyaç sahibi ülkelere bağışlanacak 262.000 ton Rus gübresinden sadece iki parti sevk edildi. Malawi’ye 20.000 ton, Kenya’ya 34.000 ton gübre gönderildi. BM: “Bu konularda sessiz kalıyor. Batı’da Rusya’ya yönelik yaptırımların gıda ve gübre konusunda bile hafifletilemeyeceğine dair haberler var. Bu şartlar altında 17 Temmuz’da sona erecek olan anlaşmayı devam ettirmek için hiçbir sebep yok” dedi.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yasal Uyarı:

Yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf, dizi yazı ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi eserin tamamı veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Yorum yapın