İsrail’de yüz binlerce kişi, hükümetin yargıcın emrine karşı bir kez daha sokaklara döküldü.

Netanyahu’nun aşırı sağcı koalisyon hükümetinin yargı düzenlemesine karşı her cumartesi gecesi kitlesel gösteriler düzenleyen İsrailliler, ülke genelindeki protestoların 27. haftasında yeniden sokaklara döküldü.

100.000’den fazla İsrailli, başta Tel Aviv, Batı Kudüs, Hayfa, Birusebi ve Rehovot gibi şehirler olmak üzere ülkenin birçok yerindeki gösterilere katıldı.

Netanyahu karşıtı protesto hareketi, Tel Aviv protestosuna yaklaşık 180.000 göstericinin katıldığını duyurdu.

On binlerce gösterici, her hafta en büyük gösterinin düzenlendiği Tel Aviv’deki Kaplan Caddesi’ndeki hükümet binasının önünde toplandı.

İsrail bayraklarıyla sık sık “demokrasi” sloganları atan protestocular, koalisyon hükümetindeki aşırı sağcı siyasetçileri eleştiren pankartlar, pankartlar ve resimler taşıdı. Protestocular, “Direnin. En önemli şey korkusuz olmaktır.” diyen büyük bir pankart açıldı.

Buradaki protestolara konuşmacı olarak katılan Sapiens kitabının yazarı tarihçi Yuval Noah Harari, Netanyahu hükümetinin dünyadaki Yahudi cemaatini ikiye böldüğünü söyledi. Harari, “Netanyahu hükümeti darbeyi durdurmalı yoksa ülkeyi durduracak” dedi.

Tel Aviv’deki bazı İsrail karşıtı protestocular da İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin’e saldırısına karşı sloganlar attılar ve “İşgalde demokrasi yoktur” ve “Filistinlilerin hayatı önemlidir” yazılı pankartlar taşıdılar.

Otoyolu kapatan göstericilere TOMA’dan müdahale
Bazı göstericiler Tel Aviv’in ana caddesi olan Ayalon Otoyolu’nu tek yönde kapattı. İsrail polisi, otoyolu kapatan protestoculara TOMA ve şiddet kullandı. Tel Aviv’in bazı sokaklarında polis, göstericilere atlı birliklerle müdahale etti. Göstericiler ile polis arasında zaman zaman çatışmalar yaşandı.

Öte yandan Batı Kudüs’teki cumhurbaşkanlığı konutu önünde binlerce gösterici toplandı. Batı Kudüs’teki gösteriye, 2020’de işgal altındaki Doğu Kudüs’te polis tarafından vurularak öldürülen Filistinli otizmli İyad Hayri Hallak’ın ailesi katıldı. Aynı şekilde Tel Aviv’de bir grup protestocu “İyad’ı kim öldürdü?” diye soran pankart açtı.

İsrail mahkemesi, bu hafta Hallak’ı vuran polis memurunu “hata yaptı” ve “kendini savundu” diyerek beraat ettirmişti.

Ertelenmiş Adli Uzlaşma
İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin kısıtlanması ve yargıçların atanmasında söz sahibi olması gibi değişiklikleri içeriyor.

Netanyahu 27 Mart’ta yargı kararını ertelediğini duyurarak ülke çapında artan kitlesel protestolara ve grevlere yol açtı.

Ancak Netanyahu, Meclis’in Mayıs ayı sonunda 2023-2024 bütçesini onaylamasının ardından mahkeme anlaşmasının yeniden gündeme alınacağını duyurdu.

Netanyahu koalisyonu ile muhalefet arasında yargısal çözüme ilişkin müzakerelerin durmasının ardından, hükümet geçtiğimiz günlerde yargısal çözüm için yeniden düğmeye bastı.

Hükümet bu hafta Yüksek Mahkeme’nin hükümet üzerindeki kontrolünü kaldıracak bir yasa tasarısını kabul etti.

Tel Aviv Polis Şefi Ami Eshed, hükümetin polisi protestolara daha güçlü yanıt vermeye zorlama baskısını gerekçe göstererek istifa etti.

İsrail’de Netanyahu hükümetinin aldığı adli düzenleme ve diğer sağcı önlemlere karşı çıkan protesto hareketi, son altı aydır ülke genelinde gösterilerini sürdürüyor.


Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz.


Konhaber’in WhatsApp haber grubu için tıklayın!


Yorum yapın